[wpdreams_ajaxsearchlite]
Portätt på Ing-Marie Ek

70% av våra elever har jobb

Ing-Marie Ek har snart varit rektor i 30 år, men säger sig aldrig haft ett roligare jobb än jobbet som rektor på Praktiska Gymnasiet Malmö Limhamn.

– Här kan alla vara sig själva, det är ett tillåtande klimat och alla har en otroligt nära relation.

På Praktiska Gymnasiet Malmö Limhamn finns en stor blandning av program och inriktningar, allt från fordon, el och bygg till hår och makeupstylist, naturbruk och djur. I garaget står bilarna på kö, i make up-rummet med tillhörande massagesalen lär sig eleverna göra naglar och i naturdelen bor gnagare, sköldpaddor och ormar. Skolan arrangerar dessutom schack, bordtennis och fotbollsturneringar där både elever och personal deltar.

– Det känns verkligen som att de flesta trivs här. Det är en otroligt härlig och omväxlande vardag vi har. Jag är stolt över skolan, cirka 70 procent av våra elever går rakt ut i arbetslivet. Ett resultat av det goda rykte vi har byggt upp.

Sköter du dig här är du i princip garanterad ett jobb när du lämnar, avslutar Ing-Marie.

Alla nyheter